|
|

Är du instinktivt en köttätare? Gräsätare? Allätare? Någonting annat? Du kommer troligtvis att bli förvånad över svaret. Genom att hitta svaret kan du hitta vägen till att skapa hälsa på en naturlig väg. Hälsa är ditt naturliga tillstånd. Den är en naturlig konsekvens av att äta det som din kropp var byggd för.
Genom att föreställa dig att du är ute i naturen är det inte så svårt att se vilken typ av mat som du på ett naturligt sätt, instinktivt, dras till. Det här är ett lättsamt "test" med ord som är medvetet valda för att visa hur vi värderar de.
Ok, låt oss börja. Men kom ihåg, vi undersöker bara mat i dess naturliga tillstånd, som den har funnits tillgänglig för människor i hundratusentals år.
Är du en jägare och Köttätare?
Föreställ dig att går över ett fält och ser en vit kanin hoppa förbi. Vilken är din första reaktion?
Är din första instinkt att springa efter den, riva sönder den i bitar med dina klor och huggtänder, öppna upp magen så att du snabbt kan njuta av matsmältningsjuicerna och det varma blodet innan du börjar tugga i dig köttet?
Inte precis? Ok…

Är du en Köttätare av det redan jagade (asätare)?
Tänk dig att du fortsätter över fältet och där, vid skogsbrynet, ser du en död, ruttnande ko på marken. Hur reagerar du?
Slänger du dig ner på kon som förtrollad av lukten av det ruttnande köttet, medan din saliv börjar rinna och du kan inte längre hålla dig för att hugga i?
Om inte, så är du troligtvis inte en naturlig köttätare.
Är du en Allätare?
Har du ett skapt luktsinne och gillar att gräva i marken efter rötter och tryfflar? Njuter du då och då av att tugga i dig ett litet djur, en insekt och kanske en grönsak?
Om beskrivningen inte riktigt stämmer in på dig så är du kanske trots allt inte en naturlig allätare.

Är sädeslag och frön din naturliga föda?
Om någon skulle sätta ut dig mitt i ett fält med moget vete, skulle du känna att du är i den kulinariska himmeln? Får själva tanken på att öppna upp små frön din saliv att rinna till?
Inte? Inte direkt upphetsande?
Är du en Gräsätare?
Ser stora gräsfält helt enkelt oemotståndliga ut för dig? För att inte nämna ängar med alla smaskiga grässorter...
Inte? Ok…Vad sägs om det här…

Är du huvudsakligen en Fruktätare?
Tänk dig att du går in i en trädgård och där står det persiketräd. Persikorna är precis solmogna och du kan till och med känna den söta doften de avger. Hur reagerar du?
Skulle du plocka en fortfarande solvarm persika, känna den ljuvliga doften innan du biter ner i den och njuter av hur den söta smaken fyller din mun?
Om det här låter tilltalande så har du hittat ditt svar.
Människor är huvudsakligen fruktätare. Frukt bör vara vår främsta källa av bränsle (kalorier). Vi supplementerar vår kost med grönsaker, gröna blad och lite nötter och frön.
Det naturliga sättet för oss att äta när vi är hungriga är att äta mogen frukt, en i taget, tills vi blir mätta.
Läs mer om hur vår kost bör se ut här.

Vad, förutom instinkten pekar på att vi inte är köttätare?
Vi ser att när vi pratar om inälvor, blod eller ruttande kött så drar vi oss undan. Dessa ord borde egentligen vara attraktiva för oss om vi vore naturligt jagande köttätare eller asätare. Men förutom det faktum att vi inte attraheras av kött i sitt naturliga tillstånd så finns det aspekter av vår anatomi och fysiologi som tyder på att vi inte är köttätare utan bättre anpassade till att äta frukt.
Förmågan att fånga och äta byten
Till och börja med så saknar vi förmågan att med hjälp av vår kropp kunna fånga olika djur. De flesta djur är anpassade så att det är enkelt att få tag på mat. Det tar bara några sekunder för en katt att fånga en mus och är enkelt för denne att direkt äta upp den. Vi är inte så snabba. Våra ögon är inte heller lika känsliga för rörelse som exempelvis katters och dessutom måste vi ständigt blinka för att våra ögon inte ska torka ut. Sedan saknar klor för att riva sönder djuren med. Vi saknar även huggtänder för att slita sönder deras hudar med och skulle, ärligt talat, ha väldigt svårt att direkt äta upp ett byte.
Annan uppsättning smaklökar
Vidare så har köttätare en annan uppsättning av smaklökar. Katter har till exempel ungefär 500 smaklökar och är specialiserade på att känna igen fett och protein. De har svårt att identifiera sötma. Människor har 9000 smaklökar och är specialister på att identifiera kolhydraten socker. Vi kan lätt avgöra om ett äpple är bara lite sötare än någont annat äpple. Däremot har vi svårt att känna protein och fett.
Svårt att smälta kött
Sedan saknar vi förmågan att smälta kött. Naturliga köttätare, som katter, har mycket starkare magsafter (tio gånger så starka som våra) för att kunna sönderdela köttet. Vår magsyra klarar inte av detta.
Naturliga köttätare har ett mycket kortare tarmsystem. Det gör att köttet inte ligger kvar i tarmarna och ruttnar och därmed börjar förgifta de från insidan. Hos oss är det dessvärre det som händer. Många av oss bär dessutom på vår mat så länge som i tre dagar.
Många naturliga köttätare producerar dessutom sitt eget C-vitamin. Det gör inte vi. Vi måste få i oss C-vitamin från vår föda, från frukt och grönsaker.
Vi saknar enzymet uricase, som hjälper naturliga köttätare att bryta ner urinsyra (som finns i kött). Istället måste vi neutralisera syran men våra basiska mineraler, som kalcium. Detta är försurande för kroppen och kan dessutom leda till att urinsyrakristaller bildas och lagras i leder, där de kan orsaka gikt och andra ledproblem, för att inte tala om benskörhet.
Hur vi är anpassade till att äta frukt
Däremot är vi utrustade med tummar som lätt kan greppa frukt. Vi har ett färgseende och kan ofta bara med blicken avgöra om frukter är mogna. Vår förmåga att urskilja stillasittande objekt är mycket bättre än de naturliga köttätarnas. (Det kanske är därför som vissa djur har utvecklat instinkten att ligga still när de har fångats av rovdjuren. Om de kan ligga helt still kan det bli svårt för exempelvis katten att se de.) Dessutom är frukt lättsmält för oss. Frukt är även det som bäst möter våra näringsbehov. Den förser oss med nästintill all näring vi behöver, i rätt proportioner. Observera dock att det bara är nästintill all näring. Vi bör supplementera vår kost med grönsaker och gröna blad för att få alla mineraler och beroende på vilken frukt vi äter kan vi även behöva ett litet tillskott av fett i form av nötter eller frön.
Avslutningsvis, en komisk video på engelska som "undersöker" om vi är köttätare:
Categories: Tänkvärt, Veganskt, Mat
The words you entered did not match the given text. Please try again.


NejTack says...
Det var det dummaste "testet" jag någonsin sett. Ord som solmogna, solvarm, ljuvliga och njuter används för frukt och helt andra ord används för kött: riva sönder, klor huggtänder, matsmältningsjuicer, ruttnande


NejTack says...
Tack för svar. Nja jag är inte övertygad dock......

Oops!
Oops, you forgot something.